Deň Zeme, známy aj ako Earth Day, je globálny deň oslavy a uznania dôležitosti ochrany životného prostredia. Tento deň, ktorý sa slávi každoročne 22. apríla, bol prvýkrát zorganizovaný v roku 1970 v Spojených štátoch amerických. Od tej doby sa rozšíril po celom svete.
Je to najväčšie environmentálne hnutie na svete, ktoré sa zameriava na propagáciu a podporu ochrany životného prostredia.
Témou Dňa Zeme 2025 je NAŠA SILA, NAŠA PLANÉTA , ktorá pozýva všetkých na celom svete, aby sa spojili za obnoviteľnú energiu a strojnásobili globálnu výrobu čistej elektriny do roku 2030.
Obhajujeme zdravie planéty, nášho ovzdušia, oceánov, pôdy, ekosystémov, voľne žijúcich živočíchov a ľudského zdravia.
Máme riešenia, ktoré potrebujeme na vytvorenie čistej, lacnej a neobmedzenej energie pre celú planétu prostredníctvom obnoviteľných solárnych, veterných, geotermálnych, prílivových a iných technológií.
ZVÁŽME TIETO VÝZNAMNÉ FAKTY O OBNOVITEĽNEJ ENERGII:
V USA v roku 2023 vyrobili viac slnečnej energie ako kedykoľvek predtým, pomáha vyrábať najlacnejšiu elektrinu v histórii.
USA v Texase – ktoré sú dlho spojené s ťažbou ropy, teraz vedú vo výrobe z veternej energie.
USA sa stali popredným svetovým výrobcom modernej geotermálnej energie.
Kalifornia a Florida, sú v popredí solárnej energie.
Čína je v súčasnosti svetovým lídrom v oblasti veternej aj solárnej energie
Uruguaj začal vyrábať 98 % elektriny z obnoviteľných zdrojov.
India chce dosiahnuť do roku 2030 50 % svojich energetických požiadaviek z obnoviteľných zdrojov.
Keňa je lídrom v Afrike, pričom geotermálna energia predstavuje takmer polovicu jej výroby.
Tretina všetkých domácností v Austrálii využíva solárnu energiu.
V Brazílii tvorili vodné elektrárne takmer 68 % celkovej výroby elektriny v roku 2023. V Taliansku je to 23 % a rastie, v Holandsku 16 %.
V Dánsku sa viac ako 50 % elektrickej energie v krajine vyrába z veterných turbín a do roku 2026 bude veterná energia poháňať 30 % Španielska, 17 % Holandska a 23 % spotreby elektriny v Nemecku.
Prechod na obnoviteľné zdroje energie je kľúčový pre zníženie emisií skleníkových plynov, pretože obnoviteľné zdroje energie vyrábajú elektrinu bez toho, aby produkovali oxid uhličitý, skleníkový plyn. Naproti tomu fosílne palivá sú hlavnými producentmi skleníkových plynov, a teda sú hlavnými prispievateľmi ku globálnemu otepľovaniu.
Tento Deň Zeme 2025 sa zaviažme využívať obnoviteľnú energiu na vybudovanie zdravej, udržateľnej, spravodlivej a prosperujúcej budúcnosti pre nás všetkých. Podporte a osvojte si rýchly prechod na obnoviteľné zdroje energie už teraz, či už ide o solárnu, veternú, vodnú, prílivovú alebo geotermálnu energiu.
V roku 2025, keď bude mať organizácia EARTHDAY 55 rokov, pripojme sa k ostatným, budujme silnú, obnoviteľnú budúcnosť. Je to naša sila, je to naša planéta!!!