Dňa 23.6 sme sa zúčastnili z predmetu geografie a dejepisu exkurzie, ktorej cieľom bolo bližšie spoznať chránené prírodné, kultúrne skvosty a oboznámenie sa s našou minulosťou.
Čakal nás bohatý a náročný program.
Cieľom exkurzie boli 3 zastávky.
1. DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL V HRONSEKU
V raňajších hodinách sme navštívili drevený artikulárny kostol v Hronseku, ktorý bol v roku 2008 zapísaný do kultúrneho dedičstva UNESCO. Privítala nás pani farárka, ktorá nám porozprávala o vzniku, budovaní a celej histórii kostola. Zaujalo nás hlavne, že pri stavbe hlavnej konštrukcie nebol použitý žiadny klinec. Ďalšou zaujímavosťou bola kapacita kostola, ktorá ponúka až 1100 sedacích miest. Kostol je jedinečný svojou bohatosťou európskych stavebných prvkov. Spájajú sa tu prvky škandinávskej, nemeckej, iónskej a slovanskej architektúry. Je jediný kostol na Slovensku s prvkami škandinávskej kultúry a je jediný drevený kostol svojho druhu na Horehroní.
2. HARMANECKÁ JASKYŇA
Druhým cieľom našej exkurzie bola Harmanecká jaskyňa. Najskôr nás čakal výstup, ktorý všetci úspešne zvládli. Vystúpili sme do nadmorskej výšky 821 m na severný svah vrchu Kotolnica. Prekonali sme výškový rozdiel 260 m. Po krátkom oddychu sme vstúpili do jaskyne, kde sme dostali odborný výklad. Celková dĺžka jaskyne je 3 km, z toho pre verejnosť je sprístupnená prehliadková trasa s dĺžkou 1 km. Teplota vzduchu v jaskyni bola okolo 6 st. Zaujala nás krásna krasová výzdoba, krasové útvary, podzemné chodby, rozsiahle siene a dómy.
5. MÚZEUM SNP v BANSKEJ BYSRICI
Po zostupe z jaskyne nás čakala posledná zastávka našej exkurzie – Múzeum SNP v BB. Múzeum má celoslovenskú pôsobnosť a je špecializované na vývoj slovenskej spoločnosti v rokoch 1938 – 1945 s dôrazom na dokumentáciu protifašistického oslobodzovacieho boja a Slovenského národného povstania.
Najznámejšia – stála expozícia sa nachádza v Pamätníku SNP. Expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských i svetových dejín. Výstava je tvorená panelmi so stručným historickým zhrnutím a mapkami názorne zobrazujúcimi dané obdobie, počítačmi s autentickými fotografiami a krátkymi autentickými dokumentárnymi filmami.
Odborný výklad sprievodcu zaujal žiakov i vyučujúcich, pretože bol podaný veľmi vhodnou a zaujímavou formou.
Po skončení prehliadky si žiaci pozreli rozsiahly parkovo upravený areál, v ktorom je vybudovaný skanzen ťažkej bojovej techniky používanej v Slovenskom národnom povstaní. Pri vstupe do areálu sa nachádza najzaujímavejší autentický exponát, lietadlo Li 2, ktoré sa v čase SNP používalo na prepravu osôb a materiálu na povstalecké letisko Tri Duby.